Isı Pompası Nedir

ısı-pompası-çalışma-şeması

Isı pompası son yıllarda adını konut ısıtmasında sıkça duyduğumuz ve ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bir iklimlendirme sistemidir. Daha aşina olduğumuz klima, chiller ve evlerimizde kullandığımız buzdolapları da aslında birer ısı pompasıdır. Isı pompası kavramı, Carnot Çevriminin ters çalıştırılması ile ısının çevreden çekilip yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilebileceği fikri ile ortaya çıkmıştır. Sistemin temel çalışma prensibi kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılan dış havadan, topraktan veya bir su kaynağından (nehir, göl, vb.) alınan ısının ısıtılması hedeflenen mahallere ve yaz aylarında ise soğutulması hedeflenen mahallerden alınan ısının yüksek sıcaklık kuyusu olarak kullanılan dış havaya, toprağa veya su kaynağına transfer edilmesidir. Sistemde genel olarak tüm soğutma çevrimlerinde yer alan kompresör, evaparatör, kondenser, genleşme vanası ve sistemde dolaşan bir soğutucu akışkan gibi temel elemanlar kullanılmaktadır. Basit olarak sistem primer, sekonder ve soğutma devresi olarak 3 çevrimin birbirini tamamlamasıyla oluşmaktadır. Primer devrede ısı kaynağı olarak kullanılan hava bir fan yardımıyla buharlaştırıcıdan geçirilir. Bu noktada soğutma cevrimi kapalı bir devrede devir daim eden soğutucu akışkanın evaparatörde buhar fazına geçerek aldığı enerjiyi kondenserde tekrar sıvı haline dönüşerek açığa çıkan enerjiyi tesisat suyuna aktarmasını sağlar. Sekonder devrede ise tesisat suyu bir sirkülasyon pompası ile radyatör veya yerden ısıtma hattında devir daim edilir.

Türkiye iklim koşulları göz önüne alındığında diğer sistemlere göre daha verimli olan ısı pompalarının en önemli karakteristiği performans katsayısıdır (COP). Verimli bir sistemlerde performans katsayısı 4 ve üzeri değerler alabilmektedir. Bu da 1 birimlik enerji karşılığında 4 birimlik enerji alacağınız anlamına gelir. Kaynak olarak havanın kullanılmasında, cihazların performans katsayıları dış hava sıcaklıklarının değişimlerine bağlı olduğundan dolayı değişkenlik gösterebilmektedir. Yine de hava kaynaklı sistemlerde son yıllarda defrost kontrol sisteminin geliştirilmesi ile çok düşük sıcaklıklarda dahi sistemler ısıtma kabiliyetlerini sürdürmektedir. Toprak ve su kaynaklı cihazlarda ise yeryüzünün belirli derinliklerinde sıcaklığın yıl genelinde sabit kalması cihazların performans katsayılarının daha stabil olmasını sağlamaktadır.

Termodinamiğin II. Yasası, ısının düşük sıcaklık seviyesinden yüksek sıcaklık seviyesine aktarılması için dışarıdan sisteme verilmesi gereken bir enerjinin olması zorunluluğunu ortaya koyar. Isı pompalarında bu enerji mekanik, elektrik veya termal olarak karşılanmaktadır.

Havadan, sudan ya da topraktan aldığı enerjiyi yüksek verimlilik oranı ile ısıtma, soğutma ve sıcak su olarak geri veren bir sistemdir. Bu sayede kombi ve klima yerine tek bir cihazla tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu sistem doğa dostu olmasının yanı sıra %78'e varan tasarruf sağlamaktadır.

Isı Pompaları genel olarak villa, ev, otel, işyerlerinin ısıtılması ve soğutulması için kullanmaktadır. Bu sistem aynı zamanda havuz ısıtması ve sıcak su ihtiyacınızı da karşılayabilmektedir. Fosil yakıtlardan tamamiyle bağımsız olarak çalışan ısı pompaları, herhangi bir emisyon açığa çıkarmadan çalışır.

Daha Düşük Fatura: Isı Pompaları, ısıyı üretmeyi değil taşımayı hedefleyen sistemler olduğundan doğadaki ısıyı kullanarak evinizin ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını daha düşük maliyetlerle karşılamanızı sağlar. Doğal kaynaktan alınan ısı kompresörden geçirilerek evinizin tesisatına ulaşır. Bu sayede motorin yakıtla ısınmaya göre %70'e varan tasarruf sağlanır.

Bedava ve Sonsuz Enerji:Çok düşük miktarda elektrik tüketir ve hiç bir fosil yakıta ihtiyaç duymaz. İhtiyaç duyulan enerjinin büyük miktarını hava, su, toprak, atık enerji, termal su, deniz suyu gibi doğal kaynaklardan alır. Bu nedenle çok düşük CO2 emisyon değerlerine sahiptir.

Uygulama Seçenekleri:Isı pompaları mevcut tesisatlara da uygulanabilir. Yerden ısıtma, fan coil, standart düşük sıcaklıklı radyatörler ile kullanılabilir. Yine ısı pompaları ile havuz ısıtması gibi alternatif uygulamalar yapılabilir. Konfor ve Güvenlik: Gaz ve motorin gibi tehlikeli maddelere ihtiyaç duymadan tamamen güvenlidir. Bununla beraber evinizin ısıtma/soğutma ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayarak yüksek konfor sağlar.

Neden Fujitsu Isı Pompası

  • Bir cihazla bütün ihtiyaçlarınıza çözüm
  • Yüksek konfor ve güvenlik
  • Yüksek verim
  • Yüksek enerji tasarrufu ve ekonomi
  • Yüksek kalitede ses izolasyonu
  • Mevcut tesisata uygulanabilme
  • Kullanım ve kurulum kolaylığı
  • Çevre dostu R410A gaz kullanımı
  • Uzun yıllar sorunsuz kullanım
  • Fujitsu Isı Pompalarını www.isipompasi.com.tr sayfamızdan indirimli fiyatları ile satın alabilirsiniz.