Klima Kullanımı Hasta Ediyor Mu ?

klima-kullanımı-hasta-ediyor-mu-banner

Klima doğru kullanıldığında konfor sunuyor, hayatımızı kolaylaştırıyor, yanlış kullanıldığında ise hasta edebiliyor. Yaz aylarında kullanımı artan klimalar bilinçsiz kullanıldığında yüz felci ve zatürreeye zemin hazırlarken teşhisi zor belirlenen lejyonella klima zatürreesinin varlığına da sebep olabiliyor.

Lejyonelle Hayatı Tehdit Ediyor

Klima kullanımı konusunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen uzmanlar bilinçsiz davranılması sonucu klimaların lejyonelle adındaki mikrobun yaşamımıza etki edeceğini vurgulanıyor. Evlerimizde arabalarımızda işyerlerimizde oteller ve dinlenme yerlerinde toplu taşıma araçlarında yaşamımızın vazgeçilmezleri arasına giren klimalar ve havalandırma sistemlerinin yeterli temizlik ve bakımları yapılmadan dikkatsiz kullanılması sağlığımızı kaybetmemize yol açabilir. Klima ve havalandırma sistemleri soğuk hava üflemesi ani ısı değişikliklerine yol açması, toz ve polenleri ortamda artırabilmeleri ve özellikle lejyonelle dediğimiz mikrobu yaşam ortamlarına vermeleri nedeniyle önemli ve yaygın sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Teşhisi Zor Bir Hastalık

Lejyonella zatürreesi normal zatürreeden farklı olarak daha çok bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bebekler ve yaşlılar başta olmak üzere şeker hastalığı, kanser hastaları, kronik böbrek ve karaciğer hastaları kanser vb. bağışıklığı baskılayan ilaç kullananlar özellikle sigara bağımlıları ve kronik solunum yolu ve akciğer hastalığı gibi bağışıklığı baskılanmış hastalar ve bu sistemleri kullananlar otel alışveriş merkezi gibi yerlerde çalışanlar ateş ve cerahatlı balgam yerine genel ağrı, baş ağrısı, kuru öksürük, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, bilinç değişiklikleri ve kayıpları nefes darlığı gibi belirtiler görülmektedir. Tanısı daha zor ve hekimlerin şüphelenmeleri önemlidir. Tanı normal zatürreeden daha uzun 2-3 hafta tedavi edilmelidir.

  • Klimaların düzenli bakım ve temizliklerini yapmalıdır.
  • Üzerinize doğrudan hava akımı gelmesi engellenmeli arabalarda hava akımı ön cama verilmeli, diğer ortamlarda dolaylı şekilde konumlandırılmalı ve çalıştırılmalıdır.
  • Ani ve aşırı soğutmalardan kaçınılmalıdır.
  • Arabalarda klima taşıt içerisine girmeden çalıştırılmalıdır.
  • Isı 25 derecenin altına düşürülmemelidir. Isı düşürülecekse kademeli olarak azaltılmalıdır. Mümkünse ortam önceden soğutulmalı kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır.
  • Klima kullanımına dikkat ederek hem klimaların konfor serinlik ve sıcaklığından yararlanmalıyız hem de sağlığımızı kaybetmemeliyiz."Lütfen klimamızı doğru kullanalım, bakımlarını düzenli yaptıralım, unutmayın sağlığınız her şeyden daha önemlidir."